Hodvábne šatky a doplnky

Ručne maľované hodvábne šatky – motýliky – kravaty

Preskočiť do galérie ⇓

Merredith tvorí dámske aj pánske ručne maľované doplnky. Charakteristickými pre ateliér sú maľované prírodné hodvábne a saténové šatky a šály, ktorým sa venujem od svojich začiatkov – ešte počas štúdia na strednej škole. Na začiatku to boli konkrétnejšie figurálne a rastlinné maľby, no postupne sa môj autorský štýl posunul k abstrakcii. Pri abstraktných krajinách sa často inšpirujem aj čínskou a japonskou tušovou maľbou (napr. šatka Pandora).

Hodvábne šatky sa dajú nosiť po celý rok – sú vzdušné a tak podľa potreby buď zahrejú, alebo naopak v horúce dni ochladia. Majú svoj prirodzený lesk a nekrčia sa.

Z akých materiálov sú naše hodvábne šatky?

Naše šatky sú zo 100% prírodného hodvábu najčastejšie typu habotai 8 mm, prípadne ponge 5. Na maľbu používame kontúry a farby na textil nemeckej výroby.

Čo je to habotai 8 mm?

Je to matný až jemne lesklý hodvábny materiál vhodný na šatky a šály. Označenie mm je skratka pre momme – jednotku hustoty a označenie triedy hodvábu. 1 mm predstavuje zhruba 4,3 g/m2 a 8 mm sa teda rovná asi 35 g/m2.

Zaujímavosti o hodvábe

Podľa archeologických nálezov z Číny poznalo ľudstvo hodváb už okolo roku 3600 pred n. l. a zhruba o tisíc rokov neskôr ho začali vyrábať aj v Indii. Čína a India si doteraz vo výrobe hodvábu držia svetové prvenstvo.

Podľa čínskej legendy hodváb objavila cisárovná Xi Lingshi, manželka Žltého cisára, keď jej zámotok (kokón) priadky morušovej spadol do misky čaju a rozmotal sa na dlhé vlákno, ktoré sa rozprestrelo cez celú jej záhradu. Vlákno, ktoré tvorí zámotok, môže naozaj meriať až jednu míľu. Tento mýtický cisársky pár však žil až okolo rokov 2700-2600 pred n. l., takže archeologické poznatky túto legendu nepotvrdzujú.

Okrem priadky morušovej, ktorá sa už voľne v prírode nevyskytuje, žijú v rôznych častiach Ázie príbuzné druhy motýľov, ktoré tiež vytvárajú zámotky a ľudia z nich tkajú divoký hodváb (v Indii nazývaný tussah), ktorý má však všeobecne nižšiu kvalitu a nedosahuje jemnosť štandardného hodvábu.

Pánska elegancia z hodvábu

Hodváb určite ocenia aj páni, či už v podobe kravaty alebo motýlika na zákazku, alebo aj maľovaného hodvábneho šálu. Vyslovene pánske motívy v galérii nenájdete, niektoré sú však univerzálne, ako napríklad do šedej ladené Pandora či My Eternal.

Na Sashe.sk si môžete prezrieť aktuálne dostupné hodvábne šatky, alebo ma môžete priamo kontaktovať a objednať si šatku či kravatu podľa vlastných predstáv.

Galéria

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress